TestHub
TestHub

Physics - Elasticity Question with Solution | TestHub

PhysicsElasticityMiscellaneousMedium2 minPYQ_2024
PhysicsMediumnumerical

The depth below the surface of sea to which a rubber ball be taken so as to decrease its volume by 0.02% is _____ m.

(Take density of sea water =103 kg m-3, Bulk modulus of rubber =9×108 N m-2, and g=10 m s-2)

Answer:
18.00
Solution:

Bulk modulus is given by, B=-PVV

P=-BVV

ρgh=-BVV

103×10×h=-9×108×-0.02100

h=18 m

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:ElasticitySubtopic:Miscellaneous
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...