TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptMiscellaneous/MixedEasy2 minPYQ_2024
ChemistryEasyassertion reason

A sample of CaCO3 and MgCO3 weighed 2.21g is ignited to constant weight of 1.152g. The composition of the mixture is:

(Given molar mass in g mol1CaCO3:100, MgCO3:84)

Options:

Answer:
A
Solution:

CaCO3sΔCaOs+CO2g

MgCO3sΔMgOs+CO2g

Let the weight of CaCO3 be x gm

 weight of MgCO3=2.21x gm

Moles of CaCO3 decomposed = moles of CaO formed

x100= moles of CaO formed

 weight of CaO formed =x100×56
Moles of MgCO3 decomposed = moles of MgO formed

2.21x84= moles of MgO formed

  weight of MgO formed =2.21x84×40 2.21x84×40+x100×56=1.152

x=1.187g= weight of CaCO3 and weight of MgCO3=1.023g

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...