TestHub
TestHub

Chemistry - Liquid Solution Question with Solution | TestHub

ChemistryLiquid SolutionHenry's LawMedium2 minPYQ_2022
ChemistryMediumnumerical

IfO2gas is bubbled through water at303 K, the number of millimoles ofO2gas that dissolve in1litre of water is____(Nearest integer) (Given : Henry's Law constant forO2at303 Kis46.82kbar and partial pressure ofO2=0.920bar)
(Assume solubility ofO2in water is too small, nearly negligible)

Answer:
1.00
Solution:

p=KH×x

0.920=46.82×103 bar ×mol of O2mol of H2O

0.920=46.82×103×mol of O2100018

0.920=46.82×18×nO2

0.92046.82×18=nO2

1.09×10-3=n02

m mol of O2=1 millimole

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Liquid SolutionSubtopic:Henry's Law
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...