TestHub
TestHub

Physics - SHM Question with Solution | TestHub

PhysicsSHMEnergyMedium2 minPYQ_2023
PhysicsMediumsingle choice

The maximum potential energy of a block executing simple harmonic motion is25 J. A is amplitude of oscillation. AtA2, the kinetic energy of the block is

Options:

Answer:
C
Solution:

The maximum potential energy of a block executing simple harmonic motion is given by Umax=12mω2A2=25 J

As, kinetic energy of particle executing SHM isKE=12mω2A2-x2.

So, kinetic energy of block KE at A2=12mv12=12mω2A2-A24

KE=12mω23A24=3412mω2A2

KE=34×25=18.75 J

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:SHMSubtopic:Energy
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...