TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsNuclear physicsMedium2 minPYQ_2023
PhysicsMediumsingle choice

 92238A 90234B+D24+Q

In the given nuclear reaction, the approximate amount of energy released will be:

[Given, mass of  92238A=238.05079×931.5 MeV c-2, mass of  B90234=234.04363×931.5 MeV c-2, mass of D24=4.00260×931.5MeV c-2 ]

Options:

Answer:
D
Solution:

The value of Q is 

Q=(mA-mB-mD)×931.5 MeVQ=(238.05079-234.04363-4.00260)×931.5 MeVQ=4.25 MeV

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:Nuclear physics
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...