TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismBiot-savart's & Ampere's Circuital lawEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasynumerical

A straight wire carrying a current of 14 A is bent into a semicircular arc of radius 2.2 cm as shown in the figure. The magnetic field produced by the current at the centre O of the arc is ____ × 104 T

Question diagram: A straight wire carrying a current of 14 A is bent into a se
Answer:
2.00
Solution:

It is given that 

i=14 AR=2.2×10-2 m

The magnetic field at the centre O is

B=μ0i4R=4π×10-7×144×2.2×10-2=2×10-4 T

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Biot-savart's & Ampere's Circuital law
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...