Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub
PhysicsEMI/ACSeries AC CircuitsMedium2 minQB
PhysicsMediuminteger
An inductive coil has a resistance of 100 Ω. When an AC signal of frequency 1000 Hz is applied to the coil, the voltage leads the current by 45°. Find the approximate inductance(in mH) of the coil.
Answer:
16
Solution:
We know that:
tan φ = ω L / R
∴ L = (R / ω) * tan φ
ω = 2 π f
Substitute the values:
L = (100 / (2 π × 1000)) × tan 45°
= (100 / (2 π × 1000)) × 1
≈ 15.9 × 10⁻³ H
≈ 16 mH
Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Series AC Circuits
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...