TestHub
TestHub

Chemistry - Thermodynamics - I Question with Solution | TestHub

ChemistryThermodynamics - IFirst law of ThermodynamicsEasy2 minPYQ_2020
ChemistryEasymatching list

At constant volume,4 molof an ideal gas when heated from300Kto500Kchanges its internal energy by5000J.The molar heat capacity at constant volume is ________

Answer:
6.25
Solution:

For ideal gas :

ΔU=nCVT2T1

5000=4× C V [500300]

CV=5000800=6.25 J mole 1K1

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Thermodynamics - ISubtopic:First law of Thermodynamics
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...