TestHub
TestHub

Chemistry - Thermodynamics - I Question with Solution | TestHub

ChemistryThermodynamics - IFirst law of ThermodynamicsEasy2 minPYQ_2013
ChemistryEasymatching list

A piston filled with 0.04 mol of an ideal gas expands reversibly from 50.0 mL to 375 mL at a constant temperature of 3 7 . 0 C. As it does so, it absorbs 208 J of heat. The values of q and w for the process will be
(R = 8.314 J/mol K) (ln7.5 = 2.01)

Options:

Answer:
C
Solution:

Since, temperature remains constant, the process will be isothermal by nature.
For Isothermal reversible expansion:
Δ E = 0 = q + w
q = - w
q = + 2 0 J  {heat absorbed so +ve}
w = - 2 0 J {expansion so work done is -ve}

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Thermodynamics - ISubtopic:First law of Thermodynamics
2mℹ️ Source: PYQ_2013

Doubts & Discussion

Loading discussions...