Chemistry - Stoichiometry Question with Solution | TestHub
ChemistryStoichiometryCalculation of Percentage yieldMedium2 minQB
ChemistryMediumnumerical
In the following reaction sequence, the amount (in g ) of formed from 15 moles of benzene is
[Atomic weights: H = 1, C = 12, N = 14, O = 16, Br = 80. The yield (%) corresponding to the major product in each step is given in parenthesis]

Answer:
2143.26
Solution:
E is

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:StoichiometrySubtopic:Calculation of Percentage yield
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...