Chemistry - Stoichiometry Question with Solution | TestHub
ChemistryStoichiometryCalculation of Percentage yieldMedium2 minQB
ChemistryMediumnumerical
Passage / Comprehension
The following synthetic sequence leads to compound X
Compound C can be obtained by oxidizing compound Y which is 26.20% oxygen (by mass). Treatment of Y with a strong base produces an equimolar mixture of Y1 and Y2 by Cannizaro reaction. In a weakly acidic medium, compound Y turns into Y3 which is 21.22% oxygen (by mass). The structure Y3 contains 4 six-membered cyclic rings.
(Atomic mass of C=12, H=1, O=16 in atomic mass units)
What is the mass of compound C , in grams, produced from 1 mole of phenol by assuming A and B formation steps proceeds with yield and B to C with yield?
Answer:
34.50
Solution:
X is Aspirin and Y forms acetal in weakly acidic medium
Stream:JEESubject:ChemistryTopic:StoichiometrySubtopic:Calculation of Percentage yield
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...