Chemistry - Stoichiometry Question with Solution | TestHub
When an oxygen mask is deployed, the flow rate of oxygen gas is designed to change over time as the airplane falls to a safe altitude. Shown below is the manufacturer's specification for the flow rate from one such oxygen generator.
Ten seconds after being activated, the flow rate is at its maximum of . This lasts for approximately 50 seconds before falling as shown in the graph. Calculate the amount of KClO₃ required by the oxygen generator for 12 minutes to produce sufficient oxygen if the yield of the reaction is 80%. [Given: 1 mol of the gas occupies 24 L under the reaction temperature and pressure; Atomic masses: K = 39, Cl = 35.5, O = 16]
Answer:
Solution:
The volume of oxygen required is the area under the curve which works out to be 14.975 which is equivalent to 0.62 mol of .