Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub
ChemistryMole ConceptAtomic mass/Average Atomic Mass/Average Molecular MassMedium2 minQB
ChemistryMediuminteger
Calculate vapor density of Ozonized Oxygen (Mixture of Ozone and Oxygen) formed by treatment of
Fluorine gas with excess water as follows.
...............(1)
................(2)
Assume 57 grams of Fluorine gas reacts in the mole ratio of 2:1 in reaction (1) and (2) with excess water separately in both the reaction.
(
Answer:
20
Solution:
Moles of F2 = 3
Moles of O2 = 1
Moles of O3 = 1
Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Atomic mass/Average Atomic Mass/Average Molecular Mass
⏱ 2mℹ️ Source: QB
Doubts & Discussion
Loading discussions...