TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptMiscellaneous/MixedMedium2 minPYQ_2024
ChemistryMediumassertion reason

Number of moles of methane required to produce22g CO2(g)after combustion isx×102moles. The value ofxis

Answer:
50
Solution:

CH4+2O2CO2+2H2O

Gram molecular mass of CO2=12+2(16)=44 g/mol

From the reaction, it is clear that 1 mole of methane on complete combustion produces 44 g (1 mole) of carbon dioxide.

Therefore moles of CH4 required to produce 22 g of CO2 are:

=144×22=0.5 mol =50×10-2 mol

Hence, m=50

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...