TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptCalculation of moleMedium2 minPYQ_2020
ChemistryMediumnumerical

Aluminium reacts with sulfuric acid to form aluminium sulfate and hydrogen. What is the volume of hydrogen gas in liters(L)produced at300 Kand1.0atm pressure, when5.4 gof aluminium and50.0 mLof5.0 Msulfuric acid are combined for the reaction? (Use molar mass of aluminium as27.0 g mol-1,R=0.082 atm L mol-1K-1)

Answer:
6.15
Solution:

2AI+ 3H2SO4AI2SO43+3H2

5.727 50×51000

=0.2 mole =0.25mole(Limitingreagent)

 0.25mole H2 is formed

PV=nRT

V=nRTP=0.25×0.082×3001 atm

=6.15 litre 

Stream:JEE_ADVSubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Calculation of mole
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...