TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptMiscellaneous/MixedMedium2 minPYQ_2019
ChemistryMediumassertion reason

The minimum amount ofO2gconsumed per gram of reactant is for the reaction:

(Given atomic mass:Fe=56, O=16, Mg=24, P=31, C=12,H=1)

Options:

Answer:
C
Solution:

(i) 5 moleO2required = 1 mole ofP4=124 gmP4

for per gram,O2 required =5124 mole 

(ii) 1 moleO2required = 2 mole Mg =2×24 gm

for per gram,O2 required=148 mole

(iii) 3 moleO2required = 2 mole Fe =4×56 gm

for per gram Fe,O2required=3112×2mole

(iv) 5 moleO2required -=1moleC3H8=44 gmC3H8

per gramC3H8, O2required=544mole

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...