TestHub
TestHub

Chemistry - Mole Concept Question with Solution | TestHub

ChemistryMole ConceptMiscellaneous/MixedMedium2 minPYQ_2014
ChemistryMediumassertion reason

The amount of oxygen in3.6moles of water is:

Options:

Answer:
A
Solution:

1mole ofH2OcontainS=16 g O

3.6mole ofH2Ocontains=16×3.6 g O=57.6 g O

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Mole ConceptSubtopic:Miscellaneous/Mixed
2mℹ️ Source: PYQ_2014

Doubts & Discussion

Loading discussions...