Chemistry - Eudiometry Question with Solution | TestHub
Comprehension: Bunty & Bubbly have two separate containers one having gas & other gas. It is known that react to give and/or depending upon the ratio in which are taken & that reacts with to give . Formation of 1 mole of requires 30 units of energy & formation of 1 mole of releases 30 units of energy. From this information match Column I (representing composition of gases taken) with Column II (representing the observation)
Options:
Answer:
Solution:
(A) unit
20 lit. lit.
unit
40 lit. lit.
20 lit. x 20 lit.
Net energy change
(B)
0
Contraction = 11.2 lit
(C) 11.2 a mol 15.2 a mol
4 a mol 11.2 a mol
&
11.2 a mol 4 a mol 4 a mol
4 lit vol.
Total contraction in vol. = 22.4 lit.
(D) 10 22.4
N2 + 2H2 → N2H4 (g)
> 2.4 lit. 10 lit.
Volume contraction = 20 lit.