TestHub
TestHub

Chemistry - Electrochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryElectrochemistryFaraday's Law of Electrolysis/Electrolytic CellsEasy2 minPYQ_2024
ChemistryEasystatement

The amount of electricity in Coulomb required for the oxidation of1 molofH2OtoO2is ______×105C.

Answer:
2
Solution:

H2O12O2+2H++2e-

Electricity required to oxidise 1mol H2O to O2=2F

WE=Q96500

mole ×n-factor =Q96500

1×2=Q96500

Q=2×96500C

=1.93×105C

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ElectrochemistrySubtopic:Faraday's Law of Electrolysis/Electrolytic Cells
2mℹ️ Source: PYQ_2024

Doubts & Discussion

Loading discussions...