TestHub
TestHub

Chemistry - Electrochemistry Question with Solution | TestHub

ChemistryElectrochemistryGalvanic cells/Nernst Equation/Concentration CellsEasy2 minPYQ_2020
ChemistryEasystatement

What would be the electrode potential for the given half-cell reaction atpH=5?_________.
2H2OO2+4H+4e-;Ered0=1.23V
R=8.314Jmol-1K-1;Temp=298K;oxygeundestandard .atm.pressureof1bar

Answer:
0.93
Solution:

On applyinf Nernst equation-

E=E°-0.0591nlogQE=-1.23-0.05914log[H+]4
=1.23+0.0591×pH=-1.23+0.0591×5
=-1.23+0.2955=-0.9345V=-0.93V

The Nernst equation defines the relationship between cell potential to standard potential and to the activities of the electrically active (electroactive) species. It relates the effective concentrations (activities) of the components of a cell reaction to the standard cell potential.

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:ElectrochemistrySubtopic:Galvanic cells/Nernst Equation/Concentration Cells
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...