TestHub
TestHub

Chemistry - Concentration Terms Question with Solution | TestHub

ChemistryConcentration TermsConcentration termEasy2 minPYQ_2023
ChemistryEasyassertion reason

The density of 3M solution of NaCl is 1.0 g mL-1. Molality of the solution is ______×10-2 m (Nearest integer).

Given: Molar mass of Na and Cl is 23 and 35.5 g mol-1 respectively.

Answer:
364
Solution:

Formula unit mass of sodium chloride = 23 + 35.5 gmol-1 = 58.5 gmol-1
m(molality)=1000×M1000×d-M×M.W of solute    ...(M = Molarity of solution)

=1000×31000×1-(3×58.5)=3.64

=364×10-2

 

Stream:JEESubject:ChemistryTopic:Concentration TermsSubtopic:Concentration term
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...