TestHub
TestHub

Physics - Semiconductors Question with Solution | TestHub

PhysicsSemiconductorsPN junctionEasy2 minPYQ_2020
PhysicsEasysingle choice

If a semiconductor photo diode can detect a photon with a maximum wavelength of400 nm, then its band gap energy is: Planck's constanth=6.63×10-34 J.s
Speed of lightc=3×108 m s-1

Options:

Answer:
D
Solution:

λ=400 nm

Band gap E0=hcλ=1237.5400=3.09 eV

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:SemiconductorsSubtopic:PN junction
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...