TestHub
TestHub

Physics - Rotation Question with Solution | TestHub

PhysicsRotationAngular momentumMedium2 minPYQ_2016
PhysicsMediumsingle choice

A cubical block of side 30 cm is moving with velocity 2 m s-1 on a smooth horizontal surface. The surface has a bump at a point O as shown in the figure. The angular velocity (in rad/s) of the block immediately after it hits the bump, is :

Question diagram: A cubical block of side 30 cm is moving with velocity 2 m s

Options:

Answer:
B
Solution:

Conservation of angular momentum about pointO,
Lbefore=Lafter
mvR=Iω
ω=m×2×a2m a26+a22
ω=128a=32×0.3=102=5rad s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:RotationSubtopic:Angular momentum
2mℹ️ Source: PYQ_2016

Doubts & Discussion

Loading discussions...