TestHub
TestHub

Physics - Rotation Question with Solution | TestHub

PhysicsRotationAngular momentumHard2 minPYQ_2015
PhysicsHardsingle choice

A particle of mass 2 kg is on a smooth horizontal table and moves in a circular path of radius 0.6 m. The height of the table from the ground is 0.8 m. If the angular speed of the particle is 12 rad s-1 , the magnitude of its angular momentum about a point on the ground right under the center of the circle is:

Question diagram: A particle of mass 2 kg is on a smooth horizontal table and

Options:

Answer:
A
Solution:



p=mv j^=2×v j^=2×0.6×12=7.2×2=14.4j^     v=rω

r=(0.8 k^+0.6 i^)L=r×p

=0.6 i^+0.8 k^×14.4 j^ 

=0.6×14.4 k^-0.8×14.4 i^

=14.40.6 k^-0.8 i^

|L|=14.4 0.62+0.82

=14.40.36+0.64

=14.4×1

=14.4 kg m2 s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:RotationSubtopic:Angular momentum
2mℹ️ Source: PYQ_2015

Doubts & Discussion

Loading discussions...