TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsX-raysEasy2 minPYQ_2021
PhysicsEasysingle choice

An X-ray tube is operated at1.24million volt. The shortest wavelength of the produced photon will be:

Options:

Answer:
A
Solution:

λmin=1240ΔVnm

=12401.24×106=10-3nm

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:X-rays
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...