TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsNuclear physicsMedium2 minPYQ_2017
PhysicsMediumsingle choice

Imagine that a reactor converts all the given mass into energy and that it operates at a power level of109 Watt. The mass of the fuel consumedper hour, in the reactor, will be:
(velocity of light,cis3×10m s-1)

Options:

Answer:
C
Solution:

Power of reactor, P=EΔt=Δmc2Δt(From mass-energy equivalence equation) 

Given in the problem power level =109 Watt .

mt=Pc2 =1093×1082

 mt=10-79 kg s-1 

The mass of fuel consumed per hour=10-79×1000 g3600 h-1=4×10-h-1.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:Nuclear physics
2mℹ️ Source: PYQ_2017

Doubts & Discussion

Loading discussions...