TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsNuclear physicsMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumnumerical

The minimum kinetic energy needed by an alpha particle to cause the nuclear reaction N716+He24H11+O819 in a laboratory frame is n (in MeV). Assume that N716 is at rest in the laboratory frame. The masses of N716, He24, H11 and O819 can be taken to be 16.006 u, 4.003 u, 1.008 u and 19.003 u, respectively, where 1 u=930 MeV c-2. The value of n is

If the numerical value has more than two decimal places, truncate/round-off the value to TWO decimal places.

Answer:
2.33
Solution:

Given here: N716+He24H11+O819

Energy absorbed in the reaction is Q=mN+mHe-mH-mO×c2

=16.006+4.003-1.008-19.003×930 MeV

=-1.86 MeV

=1.86 MeV 

Let v is velocity of alpha particle.

Now, the maximum loss of kinetic energy= 12×m×4m5m×v2

12mv2=54×Q

=54×1.86 MeV

=2.325 MeV

 n=2.33

Stream:JEE_ADVSubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:Nuclear physics
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...