TestHub
TestHub

Physics - Modern Physics Question with Solution | TestHub

PhysicsModern PhysicsAtomic structureMedium2 minPYQ_2014
PhysicsMediumsingle choice

The radiation corresponding to 3 2 transition of hydrogen atom falls on a metal surface to produce photoelectrons. These electrons are made to enter a magnetic field of 3 × 1 0 - 4 T . If the radius of the largest circular path followed by these electrons is 10.0 mm, the work function of the metal is close to :

Options:

Answer:
B
Solution:

We know that

R = m υ Bq

∴    υ = Bqr m

∴    KE = 1 2 m v 2

= B 2 q 2 R 2 2m

= 0.79 eV

Now from photoelectric equation

E = ϕ + KE

∴    ϕ = E - KE

= 1.89 - 0.79

= 1.1 eV

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Modern PhysicsSubtopic:Atomic structure
2mℹ️ Source: PYQ_2014

Doubts & Discussion

Loading discussions...