TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismMagnetic torque & energyMedium2 minPYQ_2023
PhysicsMediumsingle choice

A square loop of area25 cm2has a resistance of10 Ω. The loop is placed in uniform magnetic field of magnitude40.0 T. The plane of loop is perpendicular to the magnetic field. The work done in pulling the loop out of the magnetic field slowly and uniformly in1.0sec, will be

Options:

Answer:
B
Solution:

As l2=25 cm2, then l=5 cm=0.05 m.

Given: t=1 s

Velocity of the square loop, v=0.051=0.05 m s-1.

Induced current,

i=VR=BlvR=40×0.05×0.0510=0.01 A

Now force acting on the side of the square loop, F=Bil=40×0.01×0.05

F=0.02 N

Therefore, work done

W=Fl=0.02×l=0.02×0.05

W=1×10-3 J

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Magnetic torque & energy
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...