TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismMagnetic torque & energyHard2 minPYQ_2022
PhysicsHardsingle choice

As shown in the figure, a metallic rod of linear density 0.45 kg m-1 is lying horizontally on a smooth incline plane which makes an angle of 45° with the horizontal. The minimum current flowing in the rod required to keep it stationary, when 0.15 T magnetic field is acting on it in the vertical upward direction, will be

(Use g=10 m s-2)

Question diagram: As shown in the figure, a metallic rod of linear density 0 .

Options:

Answer:
A
Solution:

For the wire to remain stationary, the net force acting on it should be zero.

Balancing the forces along the incline,

mgsin45°=ILBcos45°

I=mLgB

I=0.45100.15=30 A

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Magnetic torque & energy
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...