TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismMagnetic torque & energyMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumsingle choice

A wire X of length 50 cm carrying a current of 2 A is placed parallel to a long wire Y of length 5 m. The wire Y carries a current of 3 A. The distance between two wires is 5 cm and currents flow in the same direction. The force acting on the wire Y is :

​​​​​​​

Question diagram: A wire X of length 50 cm carrying a current of 2 A is placed

Options:

Answer:
A
Solution:

 An attractive force will act normal to  X towards Y because the direction of the currents in the wires is the same.

Force exerted on length l due to the magnetic field is given as F=FXY=FYX=I1l1 B12

F=μ0I1I22πrl1

Given here, I1=2 A, I2= 3 A, l1=5 m, r=5 cm.

Putting the values, we have

F=4π×10-7×2×32π×5×10-2×50×10-2

=1.2×10-5 N directed towards wire X.

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Magnetic torque & energy
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...