TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismMagnetic torque & energyHard2 minPYQ_2022
PhysicsHardsingle choice

A triangular shaped wire carrying 10 A current is placed in a uniform magnetic field of 0.5 T, as shown in figure. The magnetic force on segment CD is (Given BC=CD=BD=5 cm).

Question diagram: A triangular shaped wire carrying 10 A current is placed in

Options:

Answer:
C
Solution:

Force due to magnetic field on a current carrying conductor is given by, F=il×B.

The angle between the magnetic field and the direction of the current in the wire CD is 60°. Therefore,

F=ilBsin60°F=10×0.05×0.5×32F=0.216 N

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Magnetic torque & energy
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...