TestHub
TestHub

Physics - Magnetism Question with Solution | TestHub

PhysicsMagnetismMagnetic ForceEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasysingle choice

A velocity selector consists of electric field E=E k^ and magnetic field B=B j^ with B=12 mT. The value E required for an electron of energy 728eV moving along the positive x-axis to pass undeflected is 

(Given, mass of electron =9.1×10-31 kg)

Options:

Answer:
A
Solution:

Fiven that E=Ek^ and B=12 j^ mT

Kinetic energy=728 eV

Kinetic energy =12mv2

728 eV=12×9.1×10-31×v2

728×1.6×10-19=12×9.1×10-31×v2

v=16×106 m s-1

For electron to move undeflected net force on it should be zero.

eE=evB

E=vB=16×106×12×10-3

E=192×103 V m-1=192 kV m-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:MagnetismSubtopic:Magnetic Force
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...