TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics1-DEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasysingle choice

The position of a particle related to time is given byx=(5t2-4t+5) m. The magnitude of velocity of the particle att=2s will be :

Options:

Answer:
D
Solution:

It is given that

x=5t2-4t+5

The velocity is given by 

v=dxdt=d(5t2-4t+5)dt=10t -4 

At t=2 s,

v=10(2)-4=16 m s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:1-D
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...