TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics1-DEasy2 minPYQ_2023
PhysicsEasysingle choice

The distance travelled by an object in timetis given bys=2.5t2. The instantaneous speed of the object at t=5 swill be :

Options:

Answer:
A
Solution:

It is given that 

s=2.5t2

Differentiating,

v=dsdt=d2.5t2dt=5t

 At t = 5 s, v= 25 m s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:1-D
2mℹ️ Source: PYQ_2023

Doubts & Discussion

Loading discussions...