TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics2-D & 3DEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasynumerical

A body is projected from the ground at an angle of45°with the horizontal. Its velocity after2 sis20 m s-1. The maximum height reached by the body during its motion is _____m. (useg=10 m s-2)

Question diagram: A body is projected from the ground at an angle of 45 ° with
Answer:
20.00
Solution:

After 2 s the velocity is 20 m s-1

vx2+vy2=v2=400

u2cos245°+usin45°-gt2=u22+u2-202=400

u22+u22+400-402u=400

 u2=402uu=402 m s-1

Now the maximum height of the projectile is given by,

H=u2sin2θ2gH=160020×2×2=20 m

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:2-D & 3D
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...