TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics1-DHard2 minPYQ_2020
PhysicsHardnumerical

A ball is dropped from the top of a100 mhigh tower on a planet. In the last12sbefore hitting the ground, it covers a distance of19 m.Acceleration due to gravity (inm s-2) near the surface on that planet is______

Question diagram: A ball is dropped from the top of a 100 m high tower on a pl
Answer:
8.00
Solution:


gt-1222×12=81 ... (1)
12gt2=100 …. (2)
devide equation 1 & 2
tt-12=109

t=5 s

put t in equation 2

g=8 ms2

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:1-D
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...