TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics1-DEasy2 minPYQ_2020
PhysicsEasysingle choice

An elevator in a building can carry a maximum of10persons, with the average mass of each person being68 kg. The mass of the elevator itself is920 kgand it moves with a constant speed of3 m/s. The frictional force opposing the motion is6000 N. If the elevator is moving up with its full capacity, the power delivered by the motor to the elevatorg=10m/s2must be at least:

Options:

Answer:
D
Solution:

Net force on motor will be
Fm=920+6810g+6000
=22000 N
So, required power for motor
Pm=Fm.v
=22000×3
=66000 watt

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:1-D
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...