TestHub
TestHub

Physics - Kinematics Question with Solution | TestHub

PhysicsKinematics2-D & 3DMedium2 minPYQ_2014
PhysicsMediumsingle choice

The position of a projectile launched from the origin at t = 0 is given by r = 4 i ^ + 5 j ^ m at t = 2s. If the projectile was launched at an angle θ from the horizontal, then θ is (take g = 10 ms-2).

Question diagram: The position of a projectile launched from the origin at t =

Options:

Answer:
C
Solution:

From question, Horizontal velocity (initial),
ux=402=20 m/s
Vertical velocity (initial), 50=uyt+12gt2

50= uy×2+12(-10)×4
     50=2uy-20
      uy=702=35 m/s
  tanθ=uyux=3520=74
 θ=tan-174

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:KinematicsSubtopic:2-D & 3D
2mℹ️ Source: PYQ_2014

Doubts & Discussion

Loading discussions...