TestHub
TestHub

Physics - Gravitation Question with Solution | TestHub

PhysicsGravitationField & ForceMedium2 minPYQ_2022
PhysicsMediumsingle choice

The length of a seconds pendulum at a height h=2R from earth surface will be:

(Given: R= Radius of earth and acceleration due to gravity at the surface of earth g=π2 m s-2)

Options:

Answer:
D
Solution:

The acceleration due to gravity at height 2R from the surface of the Earth will be,

g'=gR2R+h2g'=gR2R+2R2g'=g9

Length of the second's pendulum at the surface of the Earth is 1 m.

Since, time period of a pendulum is given by,

T=2πlgT'T=l'l×gg'1=l'l×gg'l'=l9=19 m

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:GravitationSubtopic:Field & Force
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...