TestHub
TestHub

Physics - Gravitation Question with Solution | TestHub

PhysicsGravitationEnergy & PotentialHard2 minPYQ_2021
PhysicsHardnumerical

Suppose two planets (spherical in shape) of radii R and 2R, but mass M and 9M respectively have a centre to centre separation 8R as shown in the figure. A satellite of mass m is projected from the surface of the planet of mass M directly towards the centre of the second planet. The minimum speed v required for the satellite to reach the surface of the second planet is a7GMR, then the value of  a is
[Given : The two planets are fixed in their position]

Question diagram: Suppose two planets (spherical in shape) of radii R and 2 R
Answer:
4.00
Solution:

Acceleration due to gravity will be zero at P therefore,
GMx2=G9M(8R-x)2
8R-x=3x
x=2R

Apply conservation of energy and consider velocity at P is zero.

12mv2-GMmR-G9Mm7R=0-GMm2R-G9Mm6R
 V=47GMR

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:GravitationSubtopic:Energy & Potential
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...