TestHub
TestHub

Physics - Geometrical Optics Question with Solution | TestHub

PhysicsGeometrical OpticsRefraction+ReflectionHard2 minPYQ_2016
PhysicsHardsingle choice

A small object is placed 50 cm to the left of thin convex lens of focal length 30 cm. A convex spherical mirror of radius of curvature 100 cm is placed to the right of the lens at a distance of 50 cm. The mirror is tilted such that the axis of the mirror is at an angle θ=30o to the axis of the lens, as shown in the figure. If the origin of the coordinate system is taken to be at the centre of the lens, the coordinates (in cm) of the point (x, y) at which the image is formed are:
Screenshot 2026-02-08 at 9.48.26 PM.png

Question diagram: A small object is placed 50 cm to the left of thin convex le

Options:

Answer:
A
Solution:


For lensV=(-50)(30)-50+30=75
For mirrorV=2532502532-50=- 5034-3
m=vu=h2h1  h2=--5034-32532.252
h2=+504-3
The x coordinate of the images=50-vcos30+h2cos60 25
The y coordinate of the images=vsin30 +h2sin60 253

Stream:JEE_ADVSubject:PhysicsTopic:Geometrical OpticsSubtopic:Refraction+Reflection
2mℹ️ Source: PYQ_2016

Doubts & Discussion

Loading discussions...