TestHub
TestHub

Physics - Geometrical Optics Question with Solution | TestHub

PhysicsGeometrical OpticsOptical instrumentsMedium2 minPYQ_2015
PhysicsMediumsingle choice

A telescope has an objective lens of focal length150 cmand an eyepiece of focal length5 cm. If a50 mtall tower at a distance of1 kmis observed through this telescope in a normal setting, the angle formed by the image of the tower isθ, thenθis close to

Question diagram: A telescope has an objective lens of focal length 150 cm and

Options:

Answer:
D
Solution:

Angular magnification of a telescope in normal adjustment is

m=βα=f0feβ=f0feα



According to the question

α=yx=501000=120

α=120

β=1505×120=32 rad

=32×180°3.14=86°

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Geometrical OpticsSubtopic:Optical instruments
2mℹ️ Source: PYQ_2015

Doubts & Discussion

Loading discussions...