TestHub
TestHub

Physics - Geometrical Optics Question with Solution | TestHub

PhysicsGeometrical OpticsRefraction at curved surface/LensMedium2 minPYQ_2013
PhysicsMediumsingle choice

Diameter of a plano - convex lens is6 cmand thickness at the centre is3 mm. If the speed of light in the material of lens is2×108 m s-1, the focal length of the lens is:

Question diagram: Diameter of a plano - convex lens is 6 cm and thickness at t

Options:

Answer:
A
Solution:



AB=6 cm

r=3 cm
O A 2 = O P 2 + P A 2

R 2 = R - t 2 + r 2

R 2 = R 2 + t 2 - 2 R t + r 2

2 R t = t 2 + r 2

R = t 2 + r 2 2 t = 0 · 3 2 + 3 2 2 × 0 · 3

Rr22t=322×0·3=90·6=906=15 cm

Use 1 f = μ - 1 1 R 1 - 1 R 2

1 f = 1 . 5 - 1 1 1 5 = 1 3 0

f=30 cm

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:Geometrical OpticsSubtopic:Refraction at curved surface/Lens
2mℹ️ Source: PYQ_2013

Doubts & Discussion

Loading discussions...