TestHub
TestHub

Physics - Fluid Question with Solution | TestHub

PhysicsFluidBernoulli's theorem and applicationsHard2 minPYQ_2021
PhysicsHardnumerical

Consider a water tank as shown in the figure. It's cross-sectional area is 0.4 m2. The tank has an opening B near the bottom whose cross-section area is 1 cm2. A load of 24 kg is applied on the water at the top when the height of the water level is 40 cm above the bottom, the velocity of water coming out the opening B is v m s-1. The value of v, to the nearest integer, is ___ .[Take the value of g to be 10 m s-2]

Question diagram: Consider a water tank as shown in the figure. It's cros
Answer:
3.00
Solution:

m=24 kg

A=0.4 m2

a=1 cm2

H=40 cm

Using Bernoulli's equation, 

P0+mgA+ρgH+12Pv12

=P0+0+12ρv2   ...1

Neglecting v1

v=2gH+2mgAρ

v=8+1.2

v=3.033 m s-1

v3 m s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:FluidSubtopic:Bernoulli's theorem and applications
2mℹ️ Source: PYQ_2021

Doubts & Discussion

Loading discussions...