TestHub
TestHub

Physics - Error Question with Solution | TestHub

PhysicsErrorMiscellaneousMedium2 minPYQ_2014
PhysicsMediumsingle choice

The current voltage relation of diode is given by I = (e1000 V/T- 1) mA, where the applied voltage V is in volts and the temperature T is in degree Kelvin. If a student makes an error measuring ± 0.01 V while measuring the current of 5 mA at 300 K, what will be the error in the value of current in mA ?

Options:

Answer:
A
Solution:

I = e 1000 V / T - 1 mA

When I = 5 mA , e 1000 V / T = 6 mA

Also, dI = e 1000 V / T × 1000 T · dV

= 6 mA × 1000 300 × 0.01

= 0.2 mA

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:ErrorSubtopic:Miscellaneous
2mℹ️ Source: PYQ_2014

Doubts & Discussion

Loading discussions...