TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACSeries AC CircuitsHard2 minPYQ_2020
PhysicsHardsingle choice

A750 Hz, 20 Vrmssource is connected to a resistance of100 Ω,an inductance of0.1803 Hand a capacitance of10 μFall in series. The time in which the resistance (heat capacity2 J/°C) will get heated by10°C.(assume no loss of heat to the surroundings) is close to :

Question diagram: A 750 Hz , 20 V rms source is connected to a resistance of 1

Options:

Answer:
D
Solution:

The AC circuit is shown below.

Here,R=100, XL=Lω=0.1803×750×2π=850Ω

The capacitive reactance Xc=1=110-5×2π×750=21.23 Ω

Total impedance Z=R2+XL-XC2

=1002+850-21.232=834.77835

The heat loss H=irms2Rt=mst

20835×20835×100t=2×10

t=348.61 sec

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Series AC Circuits
2mℹ️ Source: PYQ_2020

Doubts & Discussion

Loading discussions...