TestHub
TestHub

Physics - EMI/AC Question with Solution | TestHub

PhysicsEMI/ACSeries AC CircuitsMedium2 minPYQ_2016
PhysicsMediumsingle choice

An arc lamp requires a direct current of 10 A at 80 V to function. If it is connected to a 220 V (rms), 50 Hz AC supply, the series inductor needed for it to work is close to:

Question diagram: An arc lamp requires a direct current of 10 A at 80 V to fun

Options:

Answer:
B
Solution:


Given that the lamp draws a current of 10 A upon a 80 V D.C. supply, the resistance is,

R = 8010 = 8 Ω

When connected to an AC supply with an inductor in series, as shown in the figure above, the current,

 I = 10 A

and the voltage drop over the lamp is 80 V and VL over the inductance.

Applying the rules of L-R circuit,

VL2+802=2202

VL=48400-6400=210 V

The Inductive reactance of the given inductor of inductance L, for the frequency of supply f,

XL=2πfL  ...(1)

The voltage drop across the inductance,

VL= I XL=210

XL=2πfL=VLI=21010=21 Ω

Substituting values in equation (1)

L=212πf=212π×50=21100 π=0.065 H

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:EMI/ACSubtopic:Series AC Circuits
2mℹ️ Source: PYQ_2016

Doubts & Discussion

Loading discussions...