TestHub
TestHub

Physics - Elasticity Question with Solution | TestHub

PhysicsElasticityMiscellaneousEasy2 minPYQ_2022
PhysicsEasynumerical

A metal wire of length0.5 mand cross-sectional area10-4 m2has breaking stress5×108 N m-2. A block of10 kgis attached at one end of the string and is rotating in a horizontal circle. The maximum linear velocity of block will be _____m s-1.

Answer:
50.00
Solution:

Here in horizontal circular motion, the only centripetal force is tension. So,T=mω2r=mv2l=10×v20.5=20v2

Now, Tmax= Breaking stress × Area

20v2=5×108×10-4

20v2=5×104

Thus, the maximum linear velocity of block is 

v=14104=50 m s-1

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:ElasticitySubtopic:Miscellaneous
2mℹ️ Source: PYQ_2022

Doubts & Discussion

Loading discussions...