TestHub
TestHub

Physics - Elasticity Question with Solution | TestHub

PhysicsElasticityMiscellaneousEasy2 minPYQ_2019
PhysicsEasysingle choice

A steel wire having a radius of2.0 mm, carrying a load of4 kg,is hanging from a ceiling. Given thatg=3.1π s-2,what will be the tensile stress that would be developed in the wire?

Options:

Answer:
D
Solution:

Stress=mgπr2=4×3.1×ππ×2×10-32
=3.1×106N/m2

Stream:JEESubject:PhysicsTopic:ElasticitySubtopic:Miscellaneous
2mℹ️ Source: PYQ_2019

Doubts & Discussion

Loading discussions...